Decydując się na kolorową ozdobę naszego ciała, możemy uatrakcyjnić swój wygląd, wyrazić własne uczucia, czy chociażby zamanifestować poglądy. Tatuaże wyglądają efektownie i pozostają ze swoim właścicielem przez całe jego życie. Pamiętajmy jednak, że wykonanie takiej „dekoracji” jest dość dużą ingerencją w skórę. Proces wykonywania tatuaży łączy w sobie przerwanie ciągłości skóry i wstrzykiwanie pod nią barwników.

Stąd pojawia się pytanie, czy tatuaże są zdrowe i bezpieczne? Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na nową ozdobę naszego ciała? Wyjaśniamy!

Tatuaż i skutki uboczne z nim związane

Podczas procesu tatuowania dochodzi do przebijania skóry, w trakcie którego może dojść np. do podrażnień. Dotyczą one nie tylko reakcji alergicznych, które mogą pojawić się u osób z wrażliwą skórą oraz tych podatnych na różnego rodzaju uczulenia, ale także tuszów wykorzystywanych podczas tatuowania. Reakcje alergiczne mogą skutkować zaczerwienieniem skóry, świądem, a w niektórych przypadkach nawet formowaniem się bliznowców.

Po zakończeniu tatuowania wiele osób odczuwa silne swędzenie, nie jest to jednak powód do zmartwień, objaw ten najczęściej ustępuje, gdy tylko skóra się zagoi. Pamiętajmy również, że wiele zależy od zastosowanych tuszów. Składniki tuszu mogą przedostawać się do skóry właściwej, a z niej wędrować po organizmie, gromadząc się w różnych jego rejonach (np. w węzłach chłonnych). Ponadto pigmenty mogą przedostać się wprost do krwiobiegu wywołując ogólnoustrojowe skutki.

Szkodliwe substancje w kolorowych tuszach

Z badań wynika, że kolorowe tusze cechują się wyższym stężeniem m.in. ołowiu, arsenu oraz kadmu niż czarne. I tak na przykład - czerwony tusz może zawierać siarczek rtęci, zaś żółty siarczyny kadmu. Największe zanieczyszczenie arsenem zostało rozpoznane w tuszach w kolorze zielonym, które mogą zawierać również kobalt powodujący nadmierną produkcję krwinek czerwonych. Uważa się, że to właśnie wspomniane już tusze zielone oraz niebieskie i pigmenty o jaskrawej barwie są szczególnie niebezpieczne, gdyż mogą zawierać substancje powodujące nowotwory i zatrucie metalami ciężkimi. Ponadto, w tuszach kolorowych badacze znaleźli także węglowodory i ftalany, które mogą oddziaływać szkodliwie na gospodarkę hormonalną, a niektóre z nich również mają działanie rakotwórcze. Oprócz wspomnianych już składników, w tuszach zidentyfikowano także groźne dla ludzkiego organizmu pierwszorzędowe aminy aromatyczne, substancje konserwujące oraz drobnoustroje.

Nowe wytyczne odnośnie tuszów

Dość już o negatywach, czas wspomnieć o pozytywnych zmianach. Dzięki rozpoznaniu zagrożeń związanych z jakością tuszów do tatuażu zmienione zostało prawo europejskie. Zakazano aż 4 tysięcy różnych związków chemicznych, z czego wiele znajdowało się w barwnikach. Zgodnie ze zmianami, współcześnie w tuszach nie mogą pojawić się żadne z wyszczególnionych zanieczyszczeń oraz barwników (czerwonego, fioletowego, żółtego, zielonego, pomarańczowego oraz niebieskiego o określonych oznaczeniach). Przykładowo od roku 2023 wycofany zostanie barwnik niebieski BLUE 15:3. Producenci tuszów zmuszeni zostali do zastąpienia szkodliwych składników farb lepszymi i bezpieczniejszymi alternatywami. Jest to doskonała wiadomość dla wszystkich tych, którzy marzą o swojej pierwszej lub kolejnej ozdobie ciała.

Ponadto zgodnie z obowiązującym w Polsce od 4 stycznia 2022 r. rozporządzeniem europejskim, właściciel salonu tatuażu zobowiązany jest do pokazania każdemu klientowi składu stosowanego tuszu poprzez udostępnienie jego opakowania lub załączonej ulotki informacyjnej. Na etykiecie lub ulotce muszą znaleźć się takie dane jak numer partii, wykaz składników, zawartość regulatorów pH (jeżeli są w składzie), informacja o obecności związków niklu (maksymalna wartość powinna wynosić 0,0005%) oraz chromu (VI) (maksymalnie 0,00005%).

Czy trzeba rezygnować z kolorowych tatuaży?

Sam proces tatuowania jest ingerencją w ciało, a tatuaże – szczególnie te z zastosowaniem kolorowych tuszów – mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie. Czy to oznacza, że kolorowe tatuaże są niebezpieczne i należy z nich zrezygnować? Oczywiście, że nie. Miliony osób na całym świecie są szczęśliwymi i zdrowymi posiadaczami tatuaży. Współcześnie, dzięki badaniom naukowców i nowym regulacjom, tusze do tatuaży są coraz mniej szkodliwe dla ludzkiego organizmu, co dodatkowo zmniejsza ryzyko jakichkolwiek powikłań. Pamiętajmy, że nawet najlepsza jakość tuszu nie pomoże, jeżeli tatuaż zostanie wykonany w niewłaściwy sposób i w miejscu niespełniającym wymogów sanitarnych. Wybierając odpowiednie i zaufane studio tatuażu oraz stosując się do wyżej wymienionych porad, zmniejszymy ryzyko jakichkolwiek powikłań do minimum.