Tatuowanie nie mogłoby odbyć się bez odpowiednich igieł. To właśnie one odgrywają najważniejszą rolę w całym procesie. Bez nich, tusz nie dostałby się do skóry właściwej i stworzenie trwałego tatuażu byłoby niemożliwe. Igły bywają również zmorą każdego początkującego tatuażysty. Jakie są ich rodzaje i jaki wybrać? Czy rodzaj igieł ma znaczenie? Mamy nadzieję, że poniższy artykuł pomoże wam lepiej poznać temat igieł wykorzystywanych w tatuowaniu oraz ułatwi dobór tych najlepszych.

Igły do tatuowania – najważniejsze informacje

Wszystkie igły do tatuażu wykonane są z trwałej, nierdzewnej i nieuczulającej stali chirurgicznej. Poszczególne typy różnią się między sobą przeznaczeniem oraz długością, grubością i budową stożka. Inne rodzaje igieł wykorzystuje się do wypełniania, a inne do konturów. Do wypełnień korzysta się z igieł o długości ostrza od 0,9 mm do 1,2 mm, w przypadku konturów są to igły o długości ostrza od 1,7 mm do 1,9 mm. Im dłuższa końcówka, tym mniej uszkadza skórę. Wspomniane typy różnią się od siebie budową. Występują także różne średnice igieł, o których więcej powiemy w dalszej części tekstu. Każda igła, z reguły nadaje się do użytku przez 8 – 10 godzin i powinna być wbijana na głębokość od 1 do 2 mm.

Podstawowe typy igieł do tatuażu

    1. Round Shader (RS) –  igły przeznaczone przede wszystkim do wypełnień i cieniowania. W pakiecie znajduje się od 3 do 11 sztuk, ułożone są w luźnym okręgu, na wprost, równolegle do linii ruchu całego drutu igły.
    2. Round Liner (RL) – igły przeznaczone do tatuowania konturów, linii. W pakiecie zawarte może być od 1 do 14 igieł. Uważa się, że najbardziej uniwersalny zestaw złożony jest z 8 sztuk. Igły ułożone są w stożek dzięki czemu aplikują więcej tuszu w jedno bardziej skupione miejsce, jednocześnie dają cieńszą linię niż w przypadku igieł ułożonych na wprost.
    3. Magnum (MG/M1) – nazywane również Straight Magnum lub Magnum Tradycyjne. Igły tego typu zlutowane są na płasko w dwóch rzędach ustawionych naprzemiennie. Ich przeznaczeniem jest wbijanie koloru oraz cieniowanie. Typ Magnum2 (M2) różni się od wspomnianego już M1 mniejszymi odległościami między igłami. W zestawach Magnum występuje od 5 do nawet 27 igieł. Przy większych ilościach igieł w pakiecie możliwe jest pokrycie tuszem naprawdę dużej powierzchni ciała, wymaga to jednak maszynki o większej mocy.
    4. Round Magnum (RM) – igły w tym przypadku również zlutowane są w dwóch rzędach na płasko, jednak igły ze środka wysunięte są do przodu tworząc tym samym krawędź w kształcie łuku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, podczas tatuowania z ich zastosowaniem nie tworzą się wyraziste krawędzie wypełnień, przez co idealnie nadają się do przejść między kolorami oraz do tworzenia delikatnych wypełnień o dużej powierzchni. Warto również wspomnieć, że ten typ igieł nie zacina skóry, dlatego może być używany w każdym kierunku tatuowania.

 

  • Flat (FL) – typ Flat to pakiet od 4 do 24 igieł zalutowanych w szeregu w jednym rzędzie. Sprawdzą się zarówno podczas cieniowania, jak i robienia konturów. Są to igły precyzyjne ale należy obchodzić się z nimi ostrożnie ponieważ mogą łatwo pociąć skórę.
  • Kartridże – czyli precyzyjne igły modułowe, umieszczone już w odpowiednim dziobie. Wykonane są ze stali chirurgicznej i tworzywa sztucznego stosowanego w medycynie. Ich cechą charakterystyczną jest staranność wykonania oraz wygoda podczas użytkowania. Występują w typie Round oraz Magnum.

 

Ilość igieł w igle

Przeglądając wybór dostępnych na rynku igieł możemy spotkać się z oznaczeniami np. 5RL. Oznacza to, że igła posiada 5 końcówek zlutowanych w okrąg (typ Round Liner). Co w przypadku, gdy napotkamy oznaczenie np. 1205RL? Oznacza to, że przed liczbą igieł podana została dodatkowo średnica igły – 12 (igła posiada średnicę równą 0,35 mm). Ilość końcówek zależy od tatuażu, jaki będzie wykonywany. Do małych i szczegółowych prac zdecydowanie lepiej sprawdzą się małe ilości końcówek, np. 3 lub 5. Do kolorowania lub cieniowania większych prac lepsze będą igły z większą liczbą końcówek, wtedy trzeba jednak korzystać ze specjalnych gryfów.

Średnica igieł do tatuowania

Przede wszystkim, należy mieć na uwadze, że średnica igieł dotyczy jednej pojedynczej sztuki, a nie całego zlutowanego zestawu. Ponadto zawsze wszystkie końcówki w danym zestawie igieł do tatuowania mają jedną średnicę. System amerykański rozmiary igieł oznacza jako 8, 10, 12 i 14, w systemie europejskim rozmiar oznaczony jest w milimetrach: 0,25, 0,30, 0,35 oraz 0,40 mm. Jakie znaczenie ma średnica igły do tatuowania? Im grubsza igła, tym bardziej uszkadza skórę, równocześnie jednak wprowadza większą ilość tuszu pod skórę. Średnicę igieł podobnie jak typ dobiera się pod względem czynności, jaka będzie wykonywana. Przy wypełnieniach efektywniejsza będzie grubsza igła, zaś podczas robienia precyzyjnego konturu lepiej sprawdzi się ta o mniejszej średnicy.