Tatuaże z roku na rok zyskują na coraz to większej popularności. Dla jednych są one ważnymi symbolami, dla innych jedynie ozdobą ciała. Bez względu na motywację, która nami kieruje, każdy z nas zapewne zastanawia się jaki jest właściwie koszt zrobienia sobie takiej ozdoby. Ile kosztuje tatuaż i od czego zależy jego cena? Jak prezentują się ceny w Polsce? W niniejszym artykule znajdują się odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania w tej kwestii.

Cena tatuażu – co ma na nią wpływ?

Ceny tatuażu są niezwykle zróżnicowane. Na koszt usługi wpływ ma wiele czynników, a do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • wielkość tatuażu;
  • stopień skomplikowania wzoru;
  • czas realizacji;
  • użyte kolory;
  • wykorzystaną technikę;
  • renomę oraz lokalizację studia;
  • doświadczenie tatuatora.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy interesuje nas mały tatuaż na ręce czy duże dzieło na plecach, priorytetowe znaczenie powinna mieć dla nas przede wszystkim jakość świadczonych usług. Tatuaż będzie zdobił nasze ciało przez długie lata, dlatego powinien być wykonany jak najlepiej. Dobrze jest więc udać się do odpowiedniego salonu, który spełnia wszystkie wymogi oraz artysty, który ma doświadczenie.

Koszt wykonania projektu

Usługa osobnego projektowania tatuażu jest dość rzadka. Zazwyczaj tego typu projekt wykonywany jest dopiero po umówieniu się z tatuatorem na konkretny termin i wpłaceniu zaliczki za tatuaż, a jego koszt jest już wliczony w usługę. Jeśli jednak tak nie jest, to jego cena – podobnie jak w przypadku ceny samego tatuażu – uzależniona jest od wielkości i skomplikowania wzoru. Cena osobnego projektu nie jest zazwyczaj duża i oscyluje w okolicy od 100 do kilkuset złotych.

Rozmiar, technika i poziom skomplikowania wzoru

Koszt wykonania tatuażu o małym rozmiarze, nieprzekraczającym średnicy kilku centymetrów to ok. 100 – 300 zł. Cena wzorów w średnim rozmiarze, które są najpopularniejszym wyborem wśród miłośników tatuażu waha się od ok. 300 do nawet 2000 zł. Duże tatuaże to koszt kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Pamiętajmy również, że niezależnie od rozmiaru proste i minimalistyczne wzory będą kilku, a nawet kilkunastokrotnie tańsze niż skomplikowane, przepełnione drobnymi elementami i bardzo czasochłonne w wykonaniu grafiki. Niektóre wzory są na tyle skomplikowane, że wymagają wielu godzin pracy tatuatora. Należą do nich m.in. tatuaże typu rękaw, pełne kolorów i elementów. Tego typu tatuaże niosą ze sobą konieczność odbycia kilku sesji u tatuatora, a co za tym idzie cechują się również wysoką ceną. Warto również wiedzieć, że tatuaże kolorowe są droższe od tradycyjnych, czarnych.

Sprawdź, co warto wiedzieć przed zrobieniem pierwszego tatuażu.

Lokalizacja studia oraz doświadczenie artysty

Na cenę tatuażu mają wpływ również renoma, lokalizacja studia oraz doświadczenie danego artysty. Studio usytuowane w centrum dużego miasta lub stolicy z całą pewnością zaoferuje wyższy cennik usług niż tatuator zlokalizowany w mniejszym miasteczku. Jest to związane także z kosztami, które muszą ponieść właściciele określonego studia. Im większe miasto i lokalizacja bliżej centrum, tym czynsz za wynajęcie lokalu jest większy. Renoma studia oraz jakość świadczonych przez pracujących w nim tatuatorów również przekłada się na cenę jaką przyjdzie nam zapłacić. 

Musimy pamiętać, że w przypadku wykonania tatuażu, cena zazwyczaj idzie w parze z jakością i doświadczeniem. Usługa będzie kosztowała więcej u profesjonalnych artystów, mających m.in. wykształcenie artystyczne, ukończone kursy, staże czy wieloletnie doświadczenie. Wraz ze wzrostem popularności tatuażów, na rynku pojawia się coraz więcej „samozwańczych” tatuatorów, którzy często świadczą swoje usługi we własnych domach, a sztuki tej uczyli się samodzielnie lub z pomocą filmów dostępnych w internecie. Wykonanie tatuażu u amatora może być nawet kilkukrotnie tańsze – pamiętajmy jednak, że niesie to ze sobą duże ryzyko! Proces tatuowania wiąże się z wprowadzeniem igły w głąb naszej skóry, a niehigieniczne warunki zwiększają ryzyko zakażenia. Niedoświadczony artysta może wykonać swoją pracę źle i niedokładnie, przez co będziemy narażeni na dodatkowe poprawki naszej ozdoby. Ponadto, gojenie się źle wykonanego tatuażu może kosztować nie tylko dużo więcej nerwów i bólu, ale także pieniędzy. Powodem tego jest fakt, że zniszczoną skórę trzeba niejednokrotnie traktować lekami.

Jak nietrudno zauważyć, koszt wykonania tatuażu jest bardzo specyficzną kwestią i ciężko jest wskazać sprecyzowane kwoty. O wycenę projektu najlepiej jest zapytać u źródła, czyli artystę, z którego usług chcemy skorzystać. Pamiętajmy, że idąc zrobić sobie tatuaż, płacimy za indywidualnie stworzony pod nas projekt, jakość pracy, sterylność jej wykonania, komfort psychiczny i fizyczny, że otrzymamy dokładnie to czego oczekiwaliśmy, a także za materiały potrzebne do wykonania tatuażu i doświadczenie tatuatora.