Tatuaże już dawno przestały kojarzyć się jedynie ze specyficznymi grupami społecznymi i coraz rzadziej budzą jakiekolwiek wątpliwości. Współcześnie praktycznie wszyscy mogą ozdabiać swoje ciała, bez względu na wiek czy status materialny. Oczywiście, w niektórych środowiskach ozdoby ciała w postaci tatuaży wciąż są niemile widziane, a nawet niedozwolone, jednak trzeba podkreślić, że „rozluźnienie” w tej kwestii jest coraz silniej zauważalne. W niniejszym artykule postanowiliśmy zaprezentować wybrane mity oraz ciekawostki o tatuażach.

Czy tatuaż boli?

Jest to jedno z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących tatuowania. Oczywiście, zabieg ten jest odczuwalny. Proces tatuowania polega na wielokrotnym przekłuwaniu górnej warstwy skóry przy użyciu ostrej igły z pigmentem. Dlatego też, tatuowaniu towarzyszą bardziej lub mniej nieprzyjemne odczucia. Ich poziom zależy od miejsca, w którym powstaje nowa ozdoba ciała, rozmiaru tatuażu, od progu bólu jaki posiada dana osoba oraz kondycji osoby tatuowanej w danym dniu. Miejsca szczególnie bolesne to te, gdzie skóra jest najcieńsza lub jak najbardziej zbliżona do kości.

Wytatuowani nie znajdą pracy

W kraju, w którym żyjemy wciąż występuje dyskryminacja osób z tatuażami w miejscach pracy. Na szczęście sytuacja wygląda lepiej niż kilka czy kilkanaście lat temu. Osoby posiadające bardzo widoczne tatuaże np. na dłoniach, twarzy lub szyi mogą mieć problemy ze znalezieniem pracy ale zależy to również od wielkości miejscowości w jakiej mieszkają oraz stanowiska i rodzaju pracy o jaką się ubiegają. Tatuaże małe oraz niewidoczne na co dzień nie są już przeszkodą w staraniu się o upragniony zawód. W dużych miastach już coraz częściej nawet na wysokich stanowiskach dyrektorskich można spotkać wytatuowane osoby.

Człowiek z tatuażami

Białe tatuaże bolą najbardziej

Mity o tatuażach…. Gdyby istniał taki ranking to ten mit zajmowałby w nim jedno z pierwszych miejsc. Sam pigment barwy białej nie posiada w swoim składzie niczego, co mogłoby wpływać na większy ból podczas tatuowania niż inne kolory. Różnica odczuć spowodowana jest tym, że kolor biały najczęściej wbijany jest w skórę na samym końcu sesji. W tym momencie skóra jest już miejscami obolała i opuchnięta, dlatego osobie tatuowanej może wydawać się, że to właśnie biały tusz jest tym powodującym największy ból.

Tatuaże w starożytności

Tradycje ozdabiania ciał tatuażami sięgają już czasów starożytnych. Współcześnie tego typu ozdoby, podobnie jak piercing, są dla wielu osób jednym ze sposobów wyrażenia siebie, urozmaicenia swojego wyglądu. Dawniej tatuaże wiązały się z rozmaitymi rytuałami lub określały przynależność do konkretnych grup. W starożytnym Egipcie tatuowano głównie kobiety (np. tancerki) w celu podkreślenia ich seksualności oraz więźniów, aby nadać im piętno. Grecy tatuowanie ciał przejęli od Persów. Tatuaże stosowano wtedy do oznaczania niewolników oraz kryminalistów. W starożytnym Rzymie również tatuowani byli niewolnicy i kryminaliści. Niewykluczone jednak, że ozdoby ciał pojawiły się również w rzymskim wojsku.

Jakie tatuaże jest najtrudniej usunąć?

Współcześnie istnieje możliwość usunięcia tatuażu za pomocą lasera. Jest to proces czasochłonny i bolesny, dlatego pamiętajmy, że wykonanie nowej ozdoby ciała zawsze warto jest dokładnie przemyśleć. Jeżeli jednak jest już za późno i chcemy usunąć tatuaż laserowo to musimy liczyć się z tym, że nie wszystkie kolory znikają w jednakowym tempie. Najbardziej problematycznymi barwami do usunięcia są zielone oraz żółte pigmenty. Kolor czarny jest dość podatny na laser, więc każdy zabieg przynosi zazwyczaj zadowalające rezultaty. Każda barwa pigmentu charakteryzuje się innym stężeniem metali ciężkich i właśnie stąd biorą się różnice w rozpadzie cząsteczek. Dlatego też, jeśli chcemy usunąć tatuaż kolorowy, to może lepszym rozwiązaniem będzie zakrycie go nowym?

Osoby wytatuowane nie mogą oddawać krwi?

Zapewne wiele osób słyszało już teorię o tym, że mając tatuaż nie można liczyć na transfuzję krwi ani być dawcą krwi. Spokojnie! To tylko mała część prawdy. Krwi nie można oddawać przez okres 6 miesięcy od zrobienia tatuażu. Powodem tego jest to, że dopiero po takim czasie możliwe jest wykrycie, czy podczas tatuowania nie doszło do jakiegoś zarażenia. Oczywiście jeżeli badania nie wykryją nic niepokojącego, to po tym okresie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zgłosić się do Centrum Krwiodawstwa. Sytuacja wygląda identycznie w przypadku transfuzji.

Jak widać tatuaż znany jest już od starożytności, a mitów, ciekawostek i niedomówień dotyczących różnych zagadnień z nim powiązanych nie brakuje. Pamiętaj, że jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tatuaży oraz procesu ich wykonywania to zawsze możesz udać się do renomowanego studia i porozmawiać o tym z profesjonalistami, którzy wszystko Ci wyjaśnią.