Planujesz swój pierwszy tatuaż, który od dawna był Twoim marzeniem ale nie do końca wiesz jak się do niego przygotować? Nie ma powodów do paniki, nie jesteś pierwszą i ostatnią osobą z takimi wątpliwościami. Pierwszy tatuaż to naprawdę nic strasznego, wystarczy jedynie, że podejdziesz do tego świadomie i decyzja o ozdobie ciała będzie dojrzała i przemyślana. W niniejszym artykule przygotowaliśmy kilka ważnych wskazówek, które mają za zadanie pomóc Ci przygotować się do procesu tatuowania. Nie przedłużając – życzymy miłej lektury!

Dobrze przemyślany wzór, artysta i studio

Po pierwsze, naprawdę warto jest dobrze zastanowić się nad samym projektem tatuażu. Nie powinno się ulegać chwilowej modzie oraz presji znajomych. Wybór wzoru tylko dlatego, że dany motyw lub styl jest w aktualnym czasie modny może okazać się pułapką. Moda przemija, a tatuaż zostaje na skórze już na zawsze. Oczywiście współcześnie możliwe jest usunięcie laserowe ozdoby, ale nie należy ono do najtańszych i najprzyjemniejszych „zabiegów”. Wybór artysty, który wykona ozdobę na Twoim ciele powinien być również bardzo dobrze przemyślany.

Nie warto decydować się na pierwszego lepszego tatuatora tylko dlatego, że oferuje tanie usługi. Artystę dobrze jest wybierać również pod względem stylu w jakim się specjalizuje. Dzięki temu współpraca będzie owocna i obie strony będą z niej zadowolone. Studio, w którym powstanie tatuaż powinno spełniać normy sanitarne. Osoby w nim pracujące muszą używać rękawiczek jednorazowych oraz dezynfekować stanowiska pracy, narzędzia i ręce. Powinniśmy również zwracać uwagę na fakt, czy tatuażysta używa igieł jednorazowych.

Przygotowanie do tatuażu – o czym warto pamiętać?

Przygotowanie do sesji zaczyna się tak naprawdę już kilka dni wcześniej. Bardzo istotne jest odpowiednie nawilżenie skóry. Dobrze jest już tydzień przed umówioną wizytą zacząć korzystać z balsamów i kremów nawilżających. Dzięki nim skóra będzie sprężysta i miękka, co ułatwi samo tatuowanie oraz proces gojenia. Dla skóry dobre jest również picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. W tym przypadku również już tydzień przed umówioną wizytą w studiu, warto jest wdrożyć rutynę picia dwóch litrów wody dziennie. Pamiętajmy również o odpowiedniej ilości snu przed umówioną sesją. Przed wyjściem do studia dobrze jest zjeść lekki, ale sycący posiłek, a ze sobą warto zabrać coś do przekąszenia, np. batoniki proteinowe.

W trakcie wykonywania tatuażu łatwo jest się pobrudzić dlatego dobrze ubrać się w ciemne ciuchy i takie, których nam nie szkoda. Ponadto ubrania powinny być luźne i wygodne, tak aby umożliwiały swobodny dostęp do danego miejsca na ciele.

Czego nie robić przed tatuowaniem?

Jedną z najważniejszych rzeczy jakiej należy zaprzestać przed tatuowaniem jest spożywanie alkoholu. Należy go odstawić na przynajmniej 2 dni przed tatuażem. Alkohol oraz inne używki rozrzedzają krew i wpływają na ciśnienie. Efektem tego może być silniejsze krwawienie podczas tatuowania, a przez to rozlanie się kolorów i konturów. Nie należy również przyjmować leków przeciwbólowych i rozrzedzających krew. Spożycie kofeiny oraz napojów energetyzujących także warto ograniczyć w dniu wykonywania tatuażu. Ponadto należy zapomnieć o opalaniu ciała. Wystawienie skóry na słońce lub działanie solarium może doprowadzić do jej podrażnienia, a to może wpłynąć na dodatkowy ból podczas tatuowania. Jeżeli nie jesteśmy przekonani, że uda nam się starannie i bez stwarzania podrażnień ogolić miejsca, w którym powstanie nowa ozdoba ciała to lepiej tego nie robić. Tatuażysta w studiu zrobi to sam w odpowiedni sposób, tak aby nie doprowadzić do nawet najmniejszego zacięcia.

Co zabrać ze sobą do studia?

Jeżeli warunki pogodowe nie pozwalają ubrać nam się w luźne i wygodne ciuchy, w których tatuowanie byłoby komfortowe, to możemy zabrać ze sobą te części garderoby i przebrać się w nie w studiu. Wspominaliśmy już o tym wcześniej, ale warto przypomnieć – dobrze jest zabrać ze sobą coś słodkiego do przekąszenia w trakcie sesji. Należy o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy wzór tatuażu jest dość sporych rozmiarów i w studiu spędzimy dużo czasu. Zabrać ze sobą można również słuchawki lub ulubioną książkę, ale nie jest to konieczne, gdyż tatuażyści równie chętnie umilą Ci czas rozmową.

Pielęgnacja tatuażu

Dbanie o tatuaż jest bardzo ważną częścią całego procesu. Świeżą ozdobę należy przemywać i zmieniać jej opatrunek 2 lub 3 razy dziennie. Pod żadnym pozorem nie można drapać rany, ponieważ może to doprowadzić do infekcji. Należy zrezygnować z kąpieli w wannie, basenie czy jeziorze oraz innych zbiornikach wodnych przynajmniej na 3 tyg. od zrobienia tatuażu. Dodatkowo można suplementować cynk, który nieco przyspieszy proces gojenia. Pamiętajmy, że każdy profesjonalny tatuażysta, po skończonej pracy dokładnie tłumaczy jak należy dbać o swoją ozdobę i to przede wszystkim tym należy się kierować.