Tatuaże cieszą się ogromną i stale rosnącą popularnością na całym świecie. Decyzję o posiadaniu takiej ozdoby ciała podejmują już praktycznie wszyscy, bez względu na wiek, płeć, poglądy polityczne czy stanowisko pracy. Tatuaż przestał kojarzyć się już tylko i wyłącznie z czymś negatywnym, obecnie postrzegany jest jako wyjątkowa i piękna ozdoba oraz sposób wyrażenia siebie i swoich poglądów. Wciąż jednak decyzja o udekorowaniu swojego ciała tatuażem powinna być dobrze przemyślana – w zamyśle ma on przecież zdobić nasze ciało do końca życia.  

Styl ma znaczenie

Jednym z pierwszych kroków dotyczących zrobienia sobie tatuażu powinien być wybór stylu, w jakim zostanie on wykonany. Rodzaje tatuażów są różne, a to, jaką metodę wybierzemy ma znaczenie w przypadku uzyskania wymarzonego efektu, trwałości dzieła oraz intensywności zabiegu. Warto jest więc poznać dostępne style tatuażu. Pamiętajmy jednak, że sztuka tatuowania jest dynamiczna, dlatego też ciągle się rozwija. Jakie typy tatuaży mamy do wyboru? Jest ich naprawdę dużo, a rynek jest stale otwarty na nowości. Spośród najbardziej popularnych rodzajów tatuaży wymienić możemy:

  • realistyczne;
  • minimalistyczne i artystyczne;
  • tradycyjne i neo-tradycyjne;
  • handpoke;
  • dotwork;
  • blackwork;
  • oraz orientalne.

Charakterystyka poszczególnych stylów 

  1. Realizm od lat cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza ze względu na swój uniwersalny charakter. Tatuaże wykonywane w stylu realistycznym mogą być zarówno kolorowe, jak i czarno-białe. Styl ten doskonale sprawdzi się w przypadku motywów zwierzęcych, symbolicznych, jak i portretów. Jest to doskonały wybór dla wszystkich tych, którym zależy na ponadczasowej ozdobie ciała przypominającej fantastyczny plakat lub piękny obraz na płótnie.
  2. Minimalizm – jak sama nazwa wskazuje, polega na prostocie i małej skali. Najczęstszymi wzorami wykonywanymi w tym stylu są figury geometryczne, delikatne symbole oraz niewielkie napisy. Pojawiają się również motywy roślinne i baśniowe w mniejszej skali. Tatuaże artystyczne to przeciwieństwo minimalizmu, są niczym dzieła sztuki. Znaczącą rolę w tym przypadku odgrywa estetyka tatuatora. Tatuaże artystyczne mogą przedstawiać różne elementy np. zwierzęta, ludzkie twarze, budowle, czy też piękno natury. Ograniczeniem co do wzorów są jedynie kreatywność i umiejętności artysty
  3. Tatuaże oldschool’owe nawiązują swoim stylem do pierwszych amerykańskich wzorów. Charakteryzują się prostym wyglądem wynikającym z ery, z której się wywodzą, odważnymi czarnymi liniami i jednolitymi kolorami. Najczęstszymi wzorami wykonywanymi w stylu tradycyjnym są m.in. motywy marynistyczne (kotwice, statki, syreny), sztylety, róże oraz orły. Oldschool jest ponad trendami i bez wątpienia nigdy nie wyjdzie z mody. Styl neo-tradycyjny – jak wskazuje jego nazwa, wyewoluował ze stylu tradycyjnego. W przypadku tatuażu neo-tradycyjnego artyści mają większe pole do popisu. Możliwe jest uzyskanie trójwymiarowego efektu, dzięki czemu technika tradycyjna otrzymuje drugie „współczesne” życie. Stosowana jest tu również szersza paleta barw niż w przypadku oldschool’u.
  4. Dotwork, czyli bardzo ciekawy styl, który swoją niebanalną formę zawdzięcza kropkom. Obrazy uzyskiwane są za pomocą „stawiania” pojedynczych kropek na skórze. W stylu tym, wymagane jest rozmieszczenie wielu pojedynczych kropek w idealnej odległości, dzięki czemu uzyska się efekt głębi. Najczęściej stosowany jest w przypadku geometrycznych motywów, jednak doświadczeni tatuatorzy są w stanie wykonać w tej technice praktycznie każdy wzór.
  5. Handpoke to oryginalna metoda tatuowania, w której to ozdoby ciała wykonywane są bez użycia maszynki. Artysta podczas tworzenia wzoru używa jedynie tuszu i igły. Tatuaż powstaje poprzez miarowe wbijanie igły i układanie powstałych kropek w określony wzór. Handpoke ze względu na wykorzystywaną technikę jest wyjątkowo czasochłonnym procesem.
  6. Blackwork podobnie jak handpoke i dotwork pozwala na uzyskanie pełnych obrazów tylko za pomocą kropek. Główną ideą blackwork’u jest po prostu nałożenie czarnego koloru na pewną część ciała, tworząc powtarzające się lub symetryczne wzory i obrazy. Łącząc tatuaże w stylu blackwork z dotwork’ami można uzyskać efekt stopniowego zaniku z koloru czarnego na dotwork. Efekt ten wygląda naprawdę imponująco.
  7. Tatuaże w stylu orientalnym są zazwyczaj dużymi dziełami sztuki, obejmującymi większe części ciała – najczęściej ramiona i/lub tułów. Zazwyczaj są to skomplikowane postacie smoków lub kwiaty wymieszane ze szczegółowymi wzorami. Styl orientalny naśladuje duże, drzeworytowe dzieła sztuki tradycyjnej o kulturze japońskiej.

Bogactwo technik wykonywania tatuażu może zaskoczyć każdego, ponieważ wymienione powyżej metody nie wyczerpują tematu. Niektóre z metod doskonale się uzupełniają, inne zaś są swoim przeciwieństwem. Wybór stylu w jakim zostanie wykonany tatuaż jest niezwykle istotny, dlatego mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże wielu osobom podjąć tę jakże trudną decyzję.